Past Board Members

Chairman/President

Vice Chairman/Vice President

Secretary-Treasurers

Director Ex-Offico

Directors Division No.1

Directors Division No.2

Directors Division No.3

Directors Division No.4

Directors Division No.5

Directors Division No.6

Chairman/Presidents:

J. R. Clarke - Kuroki, SK 1921-1922

A. P. Smith - Biggar, SK 1923-1927

A. G. Fisher - Courval, SK 1928-1932

Frank Freeman - Springwater, SK 1933-1935

C. G. Bryden - Langham, SK 1936-1937/38

F. W. Pohlmann - Shaunavon, SK 1938-1947

F. N. Lonsdale - Marshall, SK 1947-1950

S. Ferguson - Borden, SK 1950-1952

H. S. Riddell - Vanscoy, SK 1952-1956

G. E. Cripps - Wolseley, SK 1956-1957

A. G. Vetzal - Regina, SK 1957-1958

H. C. Sims - Leacross, SK 1958-1963

Grant S. Drysdale - Rouleau, SK 1963-1967

H. W. Hammell - Lacadena, SK 1967-1970

William L. Burbank - Moose Jaw, SK 1970-1974

Wm. G. Kindrachuck - Wakaw, SK 1974-1978

Doug C. Empey - Vanguard, SK 1978-1982

James W. Nichols - Moose Jaw, SK 1982-1986

Richard B. Sylvestre - Abbey, SK 1986-1990

Jim A. Angus - Harris, SK 1990-1994

Audrey Trombley - Griffin, SK 1994-1998

Jim Reiter - Rosetown, SK 1998-2003

Kevin Ritchie - Wilcox, SK 2003-2007

Don McCallum - Cut Knife, SK 2007-2011

Tim Leurer - Kelvington, SK  2011-2015

Wendy Gowda - LeRoy, SK  2015-  
 

Vice Chairman/Vice Presidents:

J. G. Wayne - Star City, SK 1921

J. S. Adam - Seamans, SK 1922

J. R. Clarke - Kuroki, SK 1923

T. J. Ford - Borden, SK 1924-1925

A. W. A. Corscadden - Macklin, SK 1926-1927

Frank Freeman - Springwater, SK 1928-1932

J. A. Young - Freemont, SK 1933

C. G. Bryden - Langham, SK 1934-1935

R. C. Love - Wainman, SK 1936-1938

George Weese - Kolfield, SK 1938-1941

E. McWean - Lipton, SK 1941-1945

F. N. Lonsdale - Marshall, SK 1945-1947

Brock Carlton - Bradwell, SK 1947-1950

H. S. Riddell - Vanscoy, SK 1950-1952

G. E. Cripps - Wolseley, SK 1952-1956

A. G. Vetzal - Regina, SK 1956-1957

H. C. Sims - Leacross, SK 1957-1958

K. E. Hanson - Lajord, SK 1958-1962

Grant S. Drysdale - Rouleau, SK 1962-1963

H. W. Hammell - Lacadena, SK 1963-1967

William L. Burbank - Moose Jaw, SK 1967-1970

Wm. G. Kindrachuck - Wakaw, SK 1970-1974

A. C. (Tony) Schneider - Lemsford, SK 1974-1976

Louis Rotsco - Humboldt, SK 1976-1977

Doug C. Empey - Vanguard, SK 1977-1978

James W. Nichols - Moose Jaw, SK 1978-1982

Richard B. Sylvestre - Abbey, SK 1982-1986

Jim A. Angus - Harris, SK 1986-1990

Audrey Trombley - Griffin, SK 1990-1994

Jim Reiter - Rosetown, SK 1994-1998

Robert Thurmeirer - Bradwell, SK 1998-2000

Dale Harvey - Wolseley, SK 2000-2001

Kevin Ritchie - Wilcox, SK  2001-2003

Don McCallum - Cut Knife, SK 2003 -2007

Tim Leurer - Kelvington, SK  2007-2011

John Eberl - Moose Jaw, SK  2011-2014

Wendy Gowda - LeRoy, SK  2014-2015

 

Secretary-Treasurers:

Wilfred Stempel - Springwater, SK 1921-1922

Frank Freeman - Springwater, SK 1923-1927

C. G. Bryden - Langham, SK 1927-1933

F. W. Pohlmann - Shaunavon, SK 1934-1938

Roy E. Davis - Mazenod, SK 1938-1947

G. C. Walsh - Regina, SK 1947-1953

C. G. Bryden - Regina, SK 1954

G. C. Walsh - Regina, SK 1955-1969

Grant S. Drysdale - Rouleau, SK 1969-1977

William L. Burbank - Moose Jaw, SK 1977-1984

Doug C. Empey - Kindersley, SK 1984-1994

Jim Angus - Harris, SK. 1995-2004

Jim Reiter - Rosetown, SK 2005-2007

Kevin Ritchie, Wilcox, SK. 2008 - 2016

 

Director Ex-Offico:

S. Duff Noble - Baljennie, SK 1956-1957

T. Garland Success, SK 1957-1960

J. G. Hamilton - Pense, SK 1960-1965

Everett Murphy - Estevan, SK 1965-1974

Chas. S. Mitchell - Sturgis, SK 1974-1977

Boyd M. Anderson - Fir Mountain, SK 1977-1982

Charles A. Phelps - Prince Albert, SK 1982-1986

Isaac Thiessen - Saskatoon, SK 1986-1989

Bernard Kirwin - Gull Lake, SK 1989-1994

Sinclair Harrison - Moosomin 1994-2002

Neil Hardy - Hudson Bay, SK.  2002-2006

David Marit - Willow Bunch, SK 2006-2014

Ray Orb - Cupar, SK   2014-

 

Directors Division No. 1:

R. Drayson Griffin, SK 1921-1924

A. G. Vinge - Torquay, SK 1925-1927

A. G. Garrish - Estevan, SK 1928-1930

A. C. Moynes - Lampman, SK 1931-1938

Eric McWean - Lipton, SK 1938-1941

G. E. Cripps - Wolseley, SK 1941-1955

M. O. Kerr - Oxbow, SK 1955-1956

W. A. Laturnus - Montmartre, SK 1956-1962

J. R. Robins - Redvers, SK 1962-1974

J. D. Jenkins - Fillmore, SK 1974-1978

Rita Gauthier - Carlyle, SK 1978-1982

Adam Paul - Spy Hill, SK 1982-1986

Kenneth Engel - Moosomin, SK 1986-1988

Audrey Trombley - Griffin, SK 1988-1990

Bob Kirkpatrick - Lampman, SK 1990-1991

Dale Harvey - Wolseley, SK 1991-2000

Holly McFarlane - Moosomin, SK 2000-2004

Kim McIvor - Estevan, SK 2004-2013

Sheila Keisig - Balcarres, SK 2013-
 

Directors Division No. 2:

H. Johnson - Baildon, SK 1921-1924

James Lindsay - Limerick, SK 1925-1928

W. J. Kyle - Constance, SK 1928-1928

F. E. Hurd - Marquis, SK 1929-1930

S. J. Morrison - Earl Grey, SK 1931-1935

A. G. Fisher - Courval, SK 1936-1939

R. H. Carter - Rouleau, SK 1939-1946

G. C. Walsh - Regina, SK 1946-1947

D. Lapage - Gravelbourg, SK 1947-1949

J. C. Mchain - Limerick, SK 1949-1954

K. E. Hanson - Lajord, SK 1954-1958

Grant S. Drysdale - Rouleau, SK 1958-1962

William L. Burbank - Moose Jaw, SK 1962-1967

Don W. Bennett - Marquis, SK 1967-1970

Louis Ritsco - Avonlea, SK 1970-1972

Chas. S. Lindsay - Assiniboia, SK 1972-1977

James W. Nichols - Moose Jaw, SK 1977-1978

James A. Tallon - Craik, SK 1978-1982

Dale L. Leflar - Bengough, SK 1982-1993

Kevin Ritchie - Wilcox, SK 1993-2001

Donna Strudwick - Balgonie, SK 2001-2007

John Eberl - Moose Jaw, SK 2007-2011

Tammy Franks - Scout Lake, SK 2011-2015

Guy Lagrandeur - Rouleau, SK  2015-

 

Directors Division No. 3:

W. F. Chedister - Cadillac, SK 1921-1926

W. C. Inkster - Lucky Lake, SK 1927

F. R. Bolin - Neidpath, SK 1928

C. E. Craig - Laporte, SK 1929-1931

E. W. Grainger - Hodgeville, SK 1932-1944

S. Robertson - Webb, SK 1944-1945

N. J. Young - Swift Current, SK 1946-1949

J. R. Ballentine - Dollard, SK 1949-1953

E. Wilson - Hughton, SK 1953-1960

H. W. Hammell - Lacadena, SK 1960-1963

Emanuel Zubot - Carmichael, SK 1963-1970

A. C. (Tony) Schneider - Lemsford, SK 1970-1974

Doug C. Empey - Vanguard, SK 1974-1977

Richard B. Sylvestre - Abbey, SK 1977-1982

Barry W. Dixon - Val Marie, SK 1982-1986

Roberta Eckert - Sceptre, SK 1986-1990

Monique E. Bogner - Ponteix, SK 1990-1993

David Dmytruk - Swift Current, SK 1993-2002

Ida-Mae Leek - Gull Lake, SK 2002-2008

Grace Potter - Shaunavon, SK 2008-2011

Lori McDonald - Elrose, SK 2011-2016
 

Directors Division No. 4:

E. D. Cardwardine - Melfort, SK 1921

F. Inkster - Codette, SK 1922-1925

R. D. Loucks - Willowbrooks, SK 1926-1929

A. S. Young - Tisdale, SK 1930-1934

G. F. Gillespie - Wadena, SK 1935-1945

W. D. R. Taciuk - Hyas, SK 1945-1946

Reg S. Paul - Star City, SK 1946-1947

G. J. Nielen - - Tisdale, SK 1947-1954

H. C. Sims - Leacross, SK 1954-1957

H. Stein - Yorkton, SK 1957-1963

Adoplf S. Matsalla - Buchanan, SK 1963-1971

G. H. Thorson - White Fox, SK 1971-1973

George J. Predy - Canora, SK 1973-1981

John Gazdewich - Yorkton, SK 1981-1985

Ed Poniatowski - Porcupine Plain, SK 1985-1991

Tim Fox - Mikado, SK 1991-1992

Ron Kostiuk - Foam Lake, SK 1992-2003

Tim Leurer - Kelvington, SK 2003-2007

Terry Hvidston - Tisdale, SK  2007-2009

Keith Hummel - Tisdale, SK  2009-2010

Edith Goddard - Kelliher, SK  2010-2015

Fern Lucas - Tisdale, SK  2015-

 

Directors Division No. 5:

J. S. Adams - Semans, Sk 1921

T. J. Ford - Borden, SK 1922-1923

R. C. Lane - Warman, SK 1924-1927

E. G. Edwards - Dundurn, SK 1928-1931

R. C. Lane - Warman, SK 1932-1935

J. D. Evans - Aberdeen, SK 1936-1941

D. Lepage - Vonda, SK 1941-1945

Brock Carleton - Bradwell, SK 1945-1947

Howard Riddell - Vanscoy, SK 1947-1950

A. G. Vetzal - Perdue, SK 1950-1956

K. H. Jamieson - Saskatoon, SK 1956-1961

Wm. G. Kindrachuck - Wakaw, SK 1961-1970

N. M. Trischuk - Nakomis, Sk 1970-1973

Louis Ritsco - Humboldt, SK 1973-1976

Lorne K. Foster - Perdue, SK 1976-1982

James A. Angus - Harris, SK 1982-1986

Rick Poole - Leask, SK 1986-1988

Lloyd Cross - Arelee, SK 1988-1990

Robert Thurmeier - Bradwell, SK 1990-1998

Mary Glenister - Saskatoon, SK. 1998-2000

Robert Thurmeier - Bradwell, SK 2000-2006

Wendy Gowda - Leroy, SK 2006-2014

Gary Dziadyk - Aberdeen, SK 2014-
 

Directors Division No. 6:

A. P. Smith - Biggar, SK 1921-1922

A. W. A. Corscadden - Macklin, SK 1923-1925

J. Bradley - Marsden, SK 1926-1930

J. A. Young - Freemont, SK 1931-1932

George A. Weese - Kelfield, SK 1933-1938

F. N. Lonsdale - Marshall, SK 1938-1945

Vic Woodward Edam, SK 1945-1956

C. Danielson - Wilkie, SK 1956-1965

A. Herman - Wilkie, SK 1965-1967

C. Danielson - Wilkie, SK 1968-1971

W. S. Bruce - Coleville, SK 1971-1977

Brian R. Evans - Medstead, SK 1977-1986

Kenneth Reiter - Wilkie, SK 1986-1988

Jim P. Reiter - Rosetown, SK 1989-1994

Coral Dale - Rosetown, SK 1994 to 1996

Betty Johnson - Battleford, SK. 1996-1999

Don McCallum - Cut Knife, SK. 1999-2003

Karen F. Martin - Herschel, SK 2003-2006

Glenda Giles - Kindersley, SK 2006-2015

Jade Johnson - Paynton, SK  2015-